Czy warto usuwać opinie z internetu?

Czy warto usuwać opinie z internetu? Takie pytanie często krąży po głowach przedsiębiorców i pracodawców, którzy znajdą w sieci nieprzychylne komentarze na temat swój, czy też całej marki. Z jednej strony negatywne, często wulgarne i obraźliwe opinie internautów nie świadczą o firmie najlepiej. Z drugiej obawiają się, że usuwanie opinii z internetu, zostanie źle odebrane przez odbiorców tych treści. Jak jest naprawdę?

Gdzie szukać opinii w internecie?

Wielu przedsiębiorców i pracodawców nawet nie zdaje sobie sprawę z tego, jaka opinia krąży na ich temat w sieci. Dlaczego? Ponieważ zwyczajnie nie wie, gdzie takich opinii szukać. Wiele osób ogranicza się do przeglądania firmowych social mediów czy strony WWW. Tymczasem użytkownicy sieci o wiele chętniej swoje komentarze pozostawiają na forach i portalach opiniotwórczych np. GoWork, Panorama Firm oraz na serwisach informacyjnych. To przede wszystkim tam należy szukać recenzji i rekomendacji na temat marki. Nawet najbardziej niewinnie wyglądające komentarze, mogą mieć niebagatelny wpływ na wizerunek firmy w sieci. Jak to działa?

Dlaczego opinie w internecie są ważne dla firmy?

Powszechnie wiadomo, że konsumenci chętniej sięgają po produkty/usługi zaufanych, sprawdzonych firm. Szczególnie jeśli działasz w branży, która wymaga dużej wiedzy technicznej i technologicznej np. fotowoltaice. Nikt nie będzie ryzykował kupna wadliwego sprzętu za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pozytywne opinie internautów to jedna z pierwszych rzeczy, które sprawdzane są przez potencjalnych klientów. Firmy „no name”, które nie posiadają żadnych referencji ani opinii na swój temat, przegrywają z konkurencją już na starcie. Jak wynika z wielu badań, nawet do 75% konsumentów wierzy opiniom zamieszczonym w sieci, na równi z tymi udzielonymi przez znajomych.

Dla przedsiębiorców to najważniejszy sygnał świadczący o tym, że o dobre opinie trzeba dbać. Jednak zaufanie klientów to nie jedyne, co można dzięki nim zyskać. Możesz być przekonany, że opinie o firmie sprawdzają również potencjalni pracownicy, którzy zastanawiają się, czy odpowiedzieć na twoje ogłoszenie o pracę. Nie ulega wątpliwości, że także partnerzy biznesowi i kontrahenci zwracają uwagę, co na temat marki pisze się w sieci. Powiela się tutaj sytuacja, taka sama jak w przypadku klientów, którzy szukają firm godnych zaufania. Także i w tym przypadku, nikt nie chce inwestować w markę, która jest niewiarygodna.

opinie google maps

Pozytywne opinie = Pozytywny wizerunek marki

Spójrz na duże, powszechne znane marki takie jak, Smyk, Stokrotka, mBank, PZU, Amazon, Allegro. Co je łączy? Zdecydowanie pozytywny wizerunek marki w sieci. Klienci chętnie korzystają z ich usług czy dokonują zakupów. Marki te dbają o swój wizerunek w sieci, co bezpośrednio przekłada się na zaufanie odbiorców, do których trafiają ze swoimi produktami i usługami. Można śmiało stwierdzić, że im więcej zadowolonych klientów, tym więcej pozytywnych opinii w sieci. Nawet jeśli na razie prowadzisz mały, dobrze prosperujący biznes lokalny, warto już teraz określić swoje pierwsze strategie marketingowe związane z pozyskiwaniem pozytywnych komentarzy od klientów. Z pewnością zaprocentuje to w przyszłości.

Kiedy należy usuwać opinie z internetu?

Skoro opinie są tak ważne, to czy warto je usuwać? W niektórych sytuacjach jest to niestety konieczne. W sieci bardzo łatwo paść ofiarą internetowego trolla, czy niezadowolonego klienta, który wylewa swoje frustracje w sposób wulgarny, obraźliwy, albo nawet zupełnie niezwiązany z firmą. Niestety, wciąż dużą popularnością cieszy się czarny PR stosowany przez nieuczciwą konkurencję. Takie działania mają za zadanie celowo obniżyć pozycję marki w sieci, poprzez wystawianie negatywnych, fałszywych komentarzy. W takim przypadku warto walczyć z opiniami w internecie i zwyczajnie je usunąć. Jak to zrobić?

Najczęściej wymaga to kontaktu z administratorami portalu, na którym wpisy zostały zamieszczone. Jak wynika z doświadczeń ekspertów od e-marketingu i e-wizerunku firmy Warsaw Media House, zazwyczaj udaje się to stosunkowo szybko. Większość takich opinii narusza nie tylko regulamin samego portalu, ale także przepisy prawa.

To wydaje się zbyt proste? Faktycznie, jest haczyk. Musisz stale monitorować sieć i za każdym razem, jak najszybciej zgłaszać nieprzychylne opinie, aby zapobiec rozpowszechnieniu się takich komentarzy. To, że raz udało ci się pozbyć negatywnych opinii, nie znaczy, że po chwili ktoś nie wystawi ich ponownie. Jeśli potrzebujesz pomocy w takich działaniach, skontaktuj się z naszymi ekspertami.

Powrót do bloga

Najnowsze

Czy pozycjonowanie stron jest skuteczne?

Zobacz więcej

Jak zmniejszyć koszt reklamy e-sklepu w Google Maps?

Zobacz więcej

Ile kosztuje pozycjonowanie w google maps?

Zobacz więcej