marketing szeptany

Marketing szeptany w social media ?

Obecnie trudno wyobrazić sobie prowadzenie działań promocyjnych bez uwzględnienia Internetu i obecności w mediach społecznościowych. To doskonałe miejsce do wymiany doświadczeń, poglądów i opinii na temat produktów i usług różnych firm. Dlatego taką popularnością zaczął się cieszyć marketing szeptany w social mediach. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat buzz marketingu i możliwości, jakie daje? Eksperci z WMH Agency w poniższym tekście dzielą się swoją wiedzą i pokazują jak skutecznie prowadzić działania tego typu! Przeczytaj koniecznie!

Czym jest i na czym polega marketing szeptany?

Marketing szeptany, znany również jako buzz marketing lub z języka angielskiego word of mouth marketing, to działania marketingowe mające na celu zwrócenie uwagi Internautów na produkty lub usługi danej firmy i zachęcenie do ich wypróbowania oraz dzielenia się swoimi przemyśleniami na ich temat. Ten sposób promocji ma naprawdę wiele zalet i jest wykorzystywany nawet przez największe światowe marki.

Jakie są zalety buzz marketingu?

Kreowanie pozytywnego wizerunku marki – Budowanie wizerunku firmy jest procesem długotrwałym i niezwykle skomplikowanym. Wpływa na niego wiele elementów, a jeden drobny błąd może tak naprawdę zaprzepaścić nawet lata pracy. Marketing szeptany jest doskonałym narzędziem uzupełniającym inne działania wizerunkowe. Pozwala na stworzenie odpowiedniej otoczki wokół marki i wzbudzenie zainteresowania jej produktami na większą skalę.

Zwiększenie widoczności marki w sieci – Buzz marketing ma pozytywny wpływ na pozycjonowanie, a co za tym idzie poprawę widoczności w wyszukiwarkach internetowych. Co więcej, przyczynia się również do zwiększenia ruchu na stronie i zwiększa rozpoznawalność marki wśród konsumentów.

Pozwala na pozyskanie wiedzy o klientach – Działania te działają nie tylko pozytywnie na wizerunek firmy i wyniki sprzedażowe, ale pozwalają na zdobycie niezwykle cennych danych wprost od konsumentów. Mądrze przeprowadzona kampania marketingu szeptanego pokaże, czego oczekują klienci i jakie ewentualne zastrzeżenia mają. To nieoceniona wiedza, która pozwala na wprowadzenie odpowiednich ulepszeń i przygotowanie kolejnych ofert tak, by odpowiadały dokładnie na potrzeby rynkowe.

Zwiększenie zaufania wobec marki – Jak zdobyć zaufanie odbiorców i utrzymać ich lojalność? Wykorzystując marketing szeptany. Oczywiście podstawą jest wysoka jakość usług i sumienne wykonywanie swoich obowiązków, ale dobrze przeprowadzone działania skutecznie pomogą w zdobyciu zaufania konsumentów.

Niskie koszty – W porównaniu do większości działań marketingowych, marketing szeptany nie wymaga dużych nakładów finansowych. W większości przypadków agencje marketingowe rozliczają się za ilość wykonanych wpisów. Niektóre firmy decydują się również na tworzenie postów samodzielnie. Jednak zdecydowanie pewniejszym rozwiązaniem jest powierzenie tego zadania specjalistom w tej dziedzinie.

Jak stworzyć skuteczny i wiarygodny Buzz Marketing?

Oczywiście, by móc cieszyć się wyżej wymienionymi korzyściami marketingu szeptanego, wszystkie działania muszą być prowadzone w profesjonalny i sumienny sposób. Nie wystarczy przygotować kilku podobnie wyglądających treści i opublikować je w losowych miejscach. O czym należy więc pamiętać, tworząc recenzje produktowe i plan content marketingu?

Określ grupę docelową – Żadna kampania promocyjna nie odniesie sukcesu, jeśli nie znasz swoich odbiorców. Do kogo kierujesz treści? Kto najczęściej sięga po oferowane przez firmę produkty? Gdzie znajdziesz osoby interesujące się marką? Przed rozpoczęciem kampanii musisz dokładnie określić jej cele i to do kogo ma dotrzeć przekaz. Najlepiej stworzyć dokładny opis persony lub inaczej klienta idealnego, by zrozumieć jego sposób myślenia.

Określ kanały komunikacji – Persona jest już stworzona? No to nie ma na co czekać. Zastanów się gdzie w Internecie najczęściej przebywają Twoi klienci. Gdzie publikowanie postów będzie miało największy sens? Może lepiej skoncentrować się na forach branżowych lub grupach w mediach społecznościowych? Albo zdecydowanie bezpieczniejszą opcją będzie skoncentrowanie działań na Instagramie?

Wyciągaj wnioski – Żadna kampania reklamowa nie jest idealna od samego początku. Marketing szeptany to narzędzie, które należy wykorzystywać długofalowo, by przyniosło oczekiwane efekty. Powinieneś więc na bieżąco monitorować wszystkie działania i wprowadzać ewentualne poprawki, gdy zaistnieje taka potrzeba. Nie ma nic złego w zmianie koncepcji, to świadczy tylko o dojrzałości i odpowiedzialności przedsiębiorcy.

Marketing szeptany w social mediach – o czym należy pamiętać?

Rozpoczynając działania w mediach społecznościowych, należy mieć świadomość, że obecnie internauci są bardzo wyczulenie na wszelkie przekazy reklamowe. Zbyt nachalna promocja produktów może przyczynić się do zniechęcenia konsumentów. Tworzone treści powinny więc być lekkie i naturalne. Nie musisz zachwalać swoich produktów w każdym zdaniu. Przecież nikt w normalnej rozmowie tak nie robi! Wystarczy, że wymienisz kilka głównych korzyści, czasami może być to nawet jedna! Dla zwiększenia wiarygodności warto od czasu do czasu we wpisach przemycić też drobne uwagi na temat produktów. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak trzymanie się faktów. Wpisy absolutnie nigdy nie powinny zawierać nieprawdziwych informacji. W momencie, gdy zostanie to odkryte, reputacji marki zostanie raz na zawsze nadszarpnięta i odbudowanie jej może okazać się niemożliwe.

Powrót do bloga

Najnowsze

Czy pozycjonowanie stron jest skuteczne?

Zobacz więcej

Jak zmniejszyć koszt reklamy e-sklepu w Google Maps?

Zobacz więcej

Ile kosztuje pozycjonowanie w google maps?

Zobacz więcej