buzz marketing

Jak tworzyć buzz marketing ?

Marketing szeptany to jedna z najpopularniejszych form marketingu. Niestety wielu osobom kojarzy się ze sztucznymi wpisami publikowanymi na praktycznie nieaktywnych już forach internetowych. Prawda jest jednak taka, że prawidłowo i profesjonalnie prowadzony buzz marketing ma ogromną moc i może przynieść firmie wiele korzyści. Chcesz dowidzieć się więcej na temat różnych form marketingu szeptanego i tego jak tworzyć ciekawe i wciągające recenzje produktowe? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem!

Buzz marketing – definicja

Od zarania dziejów wzbudzenie zainteresowania danym produktem bądź usługą, było głównym celem przedsiębiorców. Obecnie marketingowy prześcigają się w wymyślaniu nowych sposobów na przyciągnięcie uwagi klienta i sprawienie by był lojalny wobec marki. Wielu z nich decyduje się na skorzystanie z potęgi marketingu szeptanego, nazywanego również marketingiem plotki. Skąd wzięła się ta nazwa? Choć mogłoby się wydawać, że buzz marketing jest czymś zupełnie nowym, to sprawa przedstawia się zgoła inaczej. Pytanie bliskich osób o rekomendacje nie jest niczym nowym. Ludzie zawsze lubili opowiadać o zaletach produktów, które kupili i polecać je innym. Tak samo chętnie pytali o zdanie przyjaciół przed podjęciem decyzji zakupowej. W końcu, jeśli ktoś bliski opowiada o danej rzeczy w samych superlatywach, to czy nie warto zdecydować się na kupno? Mechanizm działania buzz marketingu opiera się więc na dwóch bardzo podstawach. Plotce i społecznym dowodzie słuszności. Jako gatunek ludzki mamy tendencje do przyjmowania poglądów, zachowań i opinii dokładnie takich samych, jak reszta grupy społecznej, ponieważ nie chcemy od nikogo odstawać.

buzz marketing cennik

Jakie korzyści firmie daje kampania buzz marketingowa?

Marketing szeptany jest jedną z najbardziej elastycznych form promocji marki i może pełnić wiele funkcji. Śmiało można wykorzystywać go do:

Poprawy widoczności marki w sieci – Dzięki licznym wzmiankom pojawiającym się w różnych kanałach komunikacji w Internecie, firma staje się bardziej rozpoznawalna, a jej pozytywny wizerunek utrwala się w świadomości odbiorców.

Generowania ruchu na stronie internetowej – Publikując wpisy na temat marki, warto przynajmniej w części umieszczać odnośniki do witryny internetowej. Pozwoli to w łatwy i stosunkowo szybki sposób zwiększyć ruch na stronie. Większość osób z czystej ciekawości kliknie link i zapozna się ze stroną i ofertą marki, a część z tych użytkowników zdecyduje się również na zakup.

Poznania potrzeb klienta – Marketing szeptany to nie tylko doskonały sposób, by zadbać o e-pr marki i poprawić opinie o sklepie. To również świetny sposób na komunikację z obecnymi i potencjalnymi klientami. Wykorzystany w prawidłowy sposób pozwoli na poznanie potrzeb odbiorców czy ich ewentualnych uwag do produktów. W ten sposób firma zdobędzie niezbędną do rozwoju wiedzę!

Zwiększenia sprzedaży – Buzz marketing pozwala na przyciągnięcie uwagi w nienachalny sposób. Obecnie odbiorcy nie przepadają za krzykliwymi reklamami, próbującymi na siłę wcisnąć im produkty. Zdecydowanie lepszym sposobem jest wpływanie na ich decyzje sprzedażowe za pośrednictwem opinii o produkcie i naturalnej konwersacji.

opinie google maps

Marketing szeptany – jak zacząć?

Faktem jest, że ta forma marketingu ma wiele zalet. Pojawia się więc kolejne pytanie. Jak skutecznie wdrożyć i wykorzystać buzz marketing w firmie? Czy potrzebna jest do tego agencja content marketingu? Oczywiście marketing szeptany jest bardzo skutecznym narzędziem, ale tylko pod warunkiem, że jest umiejętnie prowadzony. Dlatego potrzebne jest tutaj odpowiednie przygotowane i systematyczny monitoring działań. Zatrudnienie profesjonalnej i doświadczonej agencji marketingowej może być dobrym rozwiązaniem. Dzięki odpowiednim narzędziom i wyspecjalizowanym ekspertom potrafią one dobrać strategię do potrzeb firmy, jej celów oraz grupy docelowej. Takie firmy mają również odpowiednią wiedzę na temat tworzenia wiarygodnych komunikatów, które prezentują się naturalnie i nienachalnie. Jeśli klienci zauważą, że firma publikuje nieautentyczne treści, to mogą na stałe się od niej odwrócić. Dlatego tak ważne jest działanie w sposób przemyślany i ostrożny. Prowadząc kampanie buzz marketingową samodzielnie, bez odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i narzędzi, bardzo łatwo o popełnienie jakiegoś błędu.

Buzz marketing – najpopularniejsze błędy

W tej formie marketingu bardzo łatwo o błędy. Czego zatem należy unikać, by móc cieszyć się z korzyści, jakie daje marketing szeptany?

Powielanie treści – publikowanie wpisów na zasadzie „kopiuj – wklej” może mieć negatywny wpływ wizerunek firmy. Każdy post powinien być unikatowy, odnosić się do konkretnego wątku i wnosić coś do dyskusji. Nikt nie zwraca uwagi na bezwartościowe i niewiarygodne treści. To doskonały sposób tylko i wyłącznie na przepalenie budżetu.

Pojawianie się w nieodpowiednich wątkach – Twoja firma zajmuje się sprzedażą torebek, a wpisy publikowane są na forum dyskusyjnym na temat budowy domu? Nie trzeba być specjalistą z branży, żeby zauważyć tu pewne nieścisłości. Pamiętaj, by kanały komunikacji dostosować odpowiednio do swojej grupy docelowej i oferowanych produktów.

Publikowanie wpisów odbiegających od rzeczywistości – Skupianie się na zaletach produktów jest jak najbardziej w porządku. Jednak mało kto uwierzy, że nie posiada on absolutnie żadnych wad, a do tego odmieni całe dotychczasowe życie na lepsze. Redagując wpisy, warto pamiętać o zachowaniu umiaru!

Nieodpowiedni język – I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o dużą ilość błędów ortograficznych, chociaż te również nie sprzyjają skutecznemu przekazowi marketingowemu. Ważne jest również to, by dostosować sposób komunikacji do odbiorcy. Jeśli wpis kierowany jest do nastolatka, to powinien wykorzystywać młodzieżowy slang, a nie poważne, specjalistyczne słownictwo.

Powrót do bloga

Najnowsze

SEO oszuści – czyli jak odróżnić złą agencję od dobrej

Zobacz więcej

Unikanie i zgłaszanie oszustw SEO

Zobacz więcej

Tanie pozycjonowanie – dlaczego na tym stracisz?

Zobacz więcej