buz marketing

Czym jest marketing szeptany?

Decydując się na zakup sprawdzamy wszystkie dostępne możliwości. Porównujmy ceny, koszty dostawy, ale także opinie o sklepie i recenzje produktowe. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wyżej wymienione rekomendację niejednokrotnie się efektem zaplanowanych działań marketingowych. Na tym polega właśnie skuteczność marketingu szeptanego. Chcesz dowiedzieć się więcej o tej formie promocji? A może jesteś przedsiębiorcom i zastanawiasz się jak możesz promować swoje produkty i usługi? Jeśli tak, to koniecznie musisz zapoznać się z poniższym artykułem do samego końca! Serdecznie zapraszamy do lektury.

Definicja marketingu szeptanego

O marketingu szeptanym głośno zrobiło się w ciągu ostatnich kilku lat. Jednak jest to narzędzie promocji tak naprawdę znane od wieków. No bo kto nie wie jak się plotkuje? Nie bez powodu marketing szeptany zwany jest również marketingiem plotki lub buzz marketingiem. Chodzi w nim przede wszystkim o robienie szumu wokół marki, to jego główne zadanie. Cała sztuka marketingu szeptanego polega na tym, by w jak najbardziej naturalny i autentyczny sposób rozpocząć dyskusje na temat marki w Internecie. Lub dołączyć się do tych już istniejących. Ma to na celu zachęcenie realnych użytkowników do przyłączenia się do rozmowy i podzielenia się swoimi doświadczeniami i wrażeniami. W ten sposób w sieci pojawiają się coraz to nowsze, pozytywne opinie o produkcje i recenzje w serwisach takich jak Opineo, Ceneo czy google maps. Niejednokrotnie marketing szeptany wykorzystywany jest również przez pracodawców i wzmianki na temat firmy mogą być publikowane na przykład w portalu GoWork. Ta forma promocji nadaje się praktycznie dla każdej  firmy działającej w branży e-commerce, a jej dokładny przebieg zależy od tego jak wygląda przygotowany wcześniej plan content marketingu.

Czym jest społeczny dowód słuszności?

Przy działaniach marketingu szeptanego można spotkać się również z definicją social proof marketingu. Chodzi o nic innego jak dokonywanie decyzji zakupowych na podstawie opinii osób posiadających jakiekolwiek doświadczenie w danym temacie lub posiadających dany produkt i mogących podzielić się opiniami na jego temat. Badania wskazują, że jako konsumenci o wiele chętniej wybieramy te produkty, na których temat znajdziemy jakieś informacje w sieci. Nie muszą to być setki recenzji i opinii, wystarczy tak naprawdę kilka wzmianek. Natomiast marki, o których się nie mówi, zwykle osiągają sporo niższe wyniki sprzedażowe. Dane mówią same za siebie. Marketing szeptany ma ogromną moc i warto z niego korzystać! Wprowadzając buzz marketing do firmy warto jednak pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim publikując treści w internecie pamiętajmy o ich autentyczności. Wpisy zbyt mocno chwalące dane produkty wyglądają podejrzanie. Lepiej decydować się na umieszczanie bardziej neutralnych wzmianek i przy okazji zachęcanie innych do dołączenia do rozmowy. Można w tym celu zastosować różnego rodzaju pytania, na przykład „Czy ktoś z Was również miał okazję wypróbować ten produkt?” albo „Jak wam się podoba opakowanie? Moim zdaniem taki design zdecydowanie bardziej przyciąga uwagę”.

Buzz marketing – błędy

W przypadku marketingu szeptanego niestety bardzo łatwo o potknięcie. Aktualnie na rynku można trafić na oferty pochodzące od niedoświadczonych specjalistów, nastawionych tylko i wyłącznie na zysk. Dlatego pamiętaj, że poniższe działania są absolutnie zabronione:

Spam – Podstawowym i najczęściej spotykanym błędem popełnianym w trakcie realizowania kampanii marketingu szeptanego jest spamowanie we wszystkich możliwych miejscach w sieci. Niektóre osoby niestety nie rozumieją że nie liczy się ilość a jakość wpisów i odpowiedni dobór kanałów komunikacji. Post na temat kosmetyków wegańskich opublikowany na forum dyskusyjnym o programowaniu na niewiele się zda. Oczywiście może zdarzyć się tak, że przeczyta to jakaś kobieta programistka akurat szukająca nowego szamponu. Jednak jaka jest na to szansa? Warto odpowiedzieć sobie samemu…

Powtarzające się treści – Jest to praktyka kategorycznie zabroniona! Treści publikowane na zasadzie kopiuj-wklej mogą przynieść ogromne szkody dla wizerunku firmy i absolutnie nie przyczyniają się do poprawy wyników sprzedażowych. Obecnie internauci są bardzo wyczuleni na tego typu praktyki i szybko orientują się, że coś jest nie tak. To może wywołać ogromny kryzys wizerunkowy, a reputację marki naprawdę ciężko jest odbudować. Każdy wpis powinien być unikatowy, odnosić się do tematu wątku i poruszać inne kwestie związane z zaletami produktu.

Wprowadzanie odbiorców w błąd – W treści wpisów nigdy nie można pozwolić sobie na kłamstwo lub oczernianie konkurencji. To absolutnie niedozwolone. Komentarze powinny opierać się na prawdziwych informacjach i mieć charakter informacyjny. Pokaż potencjalnym klientom zalety swojego produktu, ale nigdy nie obiecuj im niczego, czego twój produkt nie może zrobić!

Oszczędzanie na kampanii – Skorzystanie z najtańszej dostępnej oferty jest zawsze kuszące, szczególnie jeśli jest się młodą firmą, dopiero zaczynającą działania na rynku. Wiadomo, że budżet marketingowy nie jest wtedy zbyt duży. Jednak zbyt duża oszczędność może sprawić, że jakość wpisów będzie pozostawiała wiele do życzenia. Trzeba zdawać sobie sprawę, że stworzenie wysokiej jakości treści i znalezienie odpowiednich miejsc do ich publikacji zajmuje sporo czasu. I takie działanie powinno być odpowiednio wynagradzane. To zapewni dobre i szybkie rezultaty prowadzonego buzz marketingu!

Powrót do bloga

Najnowsze

Czy pozycjonowanie stron jest skuteczne?

Zobacz więcej

Jak zmniejszyć koszt reklamy e-sklepu w Google Maps?

Zobacz więcej

Ile kosztuje pozycjonowanie w google maps?

Zobacz więcej