buzz marketing

Czy warto stosować buzz marketing?

Buzz marketing to jeden z najpopularniejszych rodzajów marketingu internetowego w ostatnich czasach. Wykorzystuje siłę plotki, która w sieci potrafi rozpowszechniać się w mgnieniu oka. Z tej formy marketingu nazywanej także marketingiem szeptanym (względnie również marketingiem word-of-mouth) korzystają małe, lokalne firmy i wielkie korporacje. Czy tak duża popularność buzz marketingu nie sprawia, że sieć zalała się treściami sponsorowanymi? Jak to wygląda w praktyce? Wobec tego, czy warto stosować buzz marketing?

Buzz marketing – jak to działa?

Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie, jak działa buzz marketing? Marketing szeptany polega na wywoływaniu naturalnych i spontanicznych dyskusji na temat marki w sieci. Kto uczestniczy w takiej rozmowie? Często kojarzy się buzz marketing z wypowiedziami marketingowców, nachalnymi postami na forach opiniotwórczych i w social mediach, związanych z reklamowaniem i przedstawieniem produktu/usługi w samych superlatywnych. To nie do końca prawda.

Owszem, dyskusje na forach są często wywoływane czy prowokowane przez specjalistów od e-marketingu. Jednak ich rola w tym momencie zazwyczaj się kończy. To internauci, konsumenci, klienci mają przede wszystkim udzielać się w dyskusji. Względnie marketingowcy mogą jeszcze podtrzymywać dyskusję, jednak i to należy robić z umiarem. Czasami lepiej skończyć dyskusję niż próbować na siłę wciągnąć do niej użytkowników sieci. Rola marketingowców jest więc ograniczona do minimum i dużo więcej czasu niż na udział w dyskusji, eksperci przeznaczają na monitorowanie jej i wyciąganie wniosków.

Wcześniej opisana sytuacja (nachalna reklama, spam itp.) albo nie jest w ogóle tą formą marketingu, albo jest to zwyczajnie źle zrozumiany i źle wykonany buzz marketing. Reasumując, marketing szeptany wykorzystuje siłę plotki w sieci oraz sprawia, że reklama marki tworzy się niejako samoistnie. Dlaczego to tak istotne dla przedsiębiorców? Co sprawia, że buzz marketing jest ceniony wśród firm i przedsiębiorstw w praktycznie każdej branży?

Buzz marketing – dlaczego warto?

Buzz marketing to forma reklamy, która przynosi zarówno krótko, jak i długoterminowe efekty. Przede wszystkim przyczynia się do budowania pozytywnego i wiarygodnego wizerunku marki w sieci. Pozwala on budować świadomość na temat istnienia przedsiębiorstwa i w naturalny sposób ułatwia zapoznanie się użytkowników sieci z ofertą firmy. Jeśli zadbasz przy tym o spójny wizerunek marki, ułatwisz potencjalnym klientom kojarzenie jej z konkretną ofertą. Może to przynieść bardzo dobre efekty sprzedażowe, a tym samym pozytywnie odbije się na kondycji finansowej firmy.

Według badań nawet do 90% internautów sprawdza opinie i rekomendacje o produkcie/usłudze przed skorzystaniem z oferty. Natomiast nie więcej niż 14% przed dokonaniem zakupu w sieci zwraca uwagę na reklamy i kieruje się tym, co zostało w nich powiedziane. Buzz marketing pozwala na stworzenia naturalnej reklamy, która nie jest kojarzona z treściami sponsorowanymi, spotami czy też „kupionymi opiniami”. To również bardzo dobry sposób na pozyskiwanie opinii i rekomendacji od klientów. Z pewnością jest to tańszy, szybszy i skuteczniejszy sposób, aniżeli np. mailing z prośbą o wystawienie komentarza.

Budowanie wizerunku marki poprzez buzz marketing

Pozytywny wizerunek marki jest niezbędnym elementem przy umacnianiu pozycji firmy na rynku. Zaufanie tworzy wiarygodność, dzięki której klienci decydują się skorzystać konkretnie z twojej oferty, a nie przechodzą do konkurencji. Gdyby nie pozytywny wizerunek, firmy takie jak Nestle, Nivea, Ikea czy Blizzard z pewnością nie cieszyłyby się tak mocną pozycją na rynku – tak w sieci, jak i w rzeczywistości.

Jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki na rynku e-commerce, zdecydowanie powinieneś spróbować działań związanych z marketingiem szeptanym. Pamiętaj jednak, aby robić to w poprawny sposób i unikać sytuacji, które opisywaliśmy wcześniej (nachalna reklama, opisywanie produktów w samych superlatywnych, czy nieprzyjemne, bezcelowe wtrącanie się w rozmowę konsumentów). Szczególnie w początkowym momencie wdrażania strategii buzz marketingowych, warto powierzyć te zadania profesjonalistom z agencji PR. Takich jak Warsaw Media House.

Powrót do bloga

Najnowsze

Czy pozycjonowanie stron jest skuteczne?

Zobacz więcej

Jak zmniejszyć koszt reklamy e-sklepu w Google Maps?

Zobacz więcej

Ile kosztuje pozycjonowanie w google maps?

Zobacz więcej