google maps

Ekspertyza dotycząca używania nawigacji w aplikacji Google Maps

 • Wstęp 
 1. Co to jest Google Maps ? 

Google Maps to serwis internetowy umożliwiający wyszukiwanie obiektów (budynków, adresów) w czasie rzeczywistym. Google Maps działa zgodnie ze standardem ISO 3166. Oznacza to, że dostawca oprogramowania – w tym przypadku Alphabet Inc (właściciel marki Google) – prezentuje dane adresowe zgodnie z międzynarodowymi normami. Autorami map w Polsce są: 

 • Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych;
 • Spółka TomTom;
 • Transnavicom.

Geokoder Google Maps analizuje adresy wpisane w języku naturalnym. Serwis wskazuje również połączenia drogowe między znalezionymi miejscami z przybliżonym czasem podróży. Mapy Google na telefony komórkowe to darmowa usługa bazująca na serwisie Google Maps i oferująca nawigację satelitarną. 

Z wyszukiwarki Google korzysta obecnie 92,64% użytkowników w Europie, co jasno wskazuje na to, że Google jest liderem wśród wyszukiwarek. Z branżowego serwisugs.statcounter.com dowiadujemy się, że wdług stanu na dzień 22.12.2021, aplikacja Mapy Google jest najczęściej pobieranym programem do nawigacji w Polsce. Wynika to przede wszystkim z faktu, że: nawigacja Google Maps jest bezpłatna; ma bardzo niewielkie wymagania techniczne, więc jest w pełni kompatybilna z każdym urządzeniem Android / Iphone; jako jedna z nielicznych prezentuje dane dotyczące korków, komunikatów drogowych w czasie rzeczywistym; aktualizowana o nowo oddane do użytku drogi w czasie rzeczywistym. Poniższy wykres prezentuje strukturę ilości pobrań nawigacji samochodowych w grudniu 2021 w Polsce. Aplikacja Google Maps została tylko w grudniu 2021 pobrana ponad 106 000 razy ze sklepu Google Play. Drugie miejsce zajęła aplikacja do nawigacji pobrana przez 37 840 internautów. Co oznacza, że uzyskała wynik trzykrotnie mniejszy niż nawigacja Google Maps. 


Wykres nr 1: Zestawienie pobrań aplikacji do nawigacji, źródło: Sklep Google Play, grudzień 2021

Wynik ten należy zestawić ze sprzedażą smartphone w Polsce. Z opublikowanego przez Komputer Świat artykułu, dostępnego pod linkiem https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/smartfony/z-jakich-telefonow-korzystaja-polacy-i-jak-czesto-je-wymieniaja-zobacz-nowy-raport/l65f2kw, dowiadujemy się, że Polacy przede wszystkim kupują urządzenia oparte o system Android, którego wydawcą jest Alphabet Inc (właściciel marki Google). Duże nasycenie urządzeń opartych o architekturę systemową Google powoduje utożsamianie produktu z marką, np. mówiąc o adidasach mamy na myśli buty sportowe; mówiąc o mediach społecznościowych myślimy przede wszystkim o Facebooku. Identycznie dzieje się w przypadku narzędzi Google. Użytkownicy mając na myśli nawigację samochodową docelowo uruchamiają Google Maps. Jest to też celowy zabieg producentów smartphonów, który polega na tym, że do konkretnych czynności przypisane są tak zwane aplikacje domyślne. Wydając urządzeniu komendę “uruchom nawigację” smartphone uruchomi domyślnie aplikację Google Maps. Tym samym Google Maps jest w Polsce najpopularniejszą aplikacją do  nawigacji samochodowej. 

 1. Jak działa nawigacja Google Maps? 

Po wyszukaniu miejsca na mapie użytkownik może wykonać następujące czynności: 

 • wyznaczyć trasę dojazdu;
 • sprawdzić informacje, takie jak godziny otwarcia i menu; 
 • znaleźć zdjęcia Street View.

Wyznaczanie trasy i rozpoczęcie nawigacji na telefonie polega na: kliknięciu w przycisk “ Start Go” u dołu mapy. Możesz Google Maps prezentuje  czas podróży i trasę dojazdu do miejsc, do których planujemy  pojechać. 

 1. Jak działa Oś czasu w Mapach Google ? 

Oś czasu w Mapach Google zawiera odwiedzone miejsca i przebyte trasy określone na podstawie historii lokalizacji. W dowolnej chwili możesz edytować oś czasu i usunąć z niej Historię lokalizacji. Oś czasu jest prywatna, więc tylko właściciel urządzenia  ma do niej dostęp. Oś czasu jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach. Jeśli użytkownik wyłączył śledzenie, czyli funkcję  Aktywność w internecie i aplikacjach; wstrzymał działanie Historii lokalizacji, to dane właściciela urządzenia  o lokalizacji mogą być nadal zapisywane na koncie Google, kiedy korzystał on z innych stron internetowych, aplikacji i usług Google. Oznacza to, że nawet jeżeli urządzenie miało wyłączone śledzenie, to na podstawie historii wyszukiwania w sieci Google Maps tworzy prawdopodobny rejestr aktywności użytkownika na osi czasu.  Na przykład dane lokalizacji mogą być zapisywane w informacjach o tym w jakiej restauracji spożywaliśmy obiad; gdzie zatrzymaliśmy się na tankowanie auta. 

Oś czasu zalicza się do tak zwanych funkcji kontroli rodzicielskiej. Twórcom tej funkcji przyświecała idea tego, aby móc zweryfikować gdzie w danej chwili przebywa dziecko bądź gdzie przebywało. Rozwiązanie to stanowi klon popularnej aplikacji Apple o nazwie “Lokalizator”. Za pomocą aplikacji Lokalizator można  udostępniać swoje położenie znajomym i członkom rodziny. W związku z tym, że nasycenie  urządzeniami smartphone w Polsce jest bardzo wysokie, to wyżej wymieniona funkcjonalność tj. Oś czasu znajduje swoje zastosowanie w profesjonalnym biznesie. Firmy z branży transportowej, dzięki śledzeniu osi czasu mogą określić położenie danego pojazdu; jego trasy i czasu dojazdu do klienta. To rodzi spore oszczędności i optymalizuje koszty. W branży handlowej historia osi czasu umożliwia managerom weryfikację czy podwładny odbył spotkanie handlowe w siedzibie klienta. Warto w tym miejscu wspomnieć, że historia aktywności osi czasu jest ważnym dowodem w sprawach rozwodowych, a sam fakt wykorzystania tego narzędzia jest szeroko opisywany przez opiniotwórcze media: 

Dowodzi to faktu, że funkcja Oś Czasu udostępniania przez Google Maps stanowi ważny dowód procesowy akceptowany powszechnie przez Sądy. 

Wyżej przytoczone zastosowanie osi czasu Google Maps wynika z niezwykle prostego sposobu weryfikacji. Aby utworzyć oś czasu należy wykonać następujące czynności na telefonie komórkowym:

 • Na iPhonie lub iPadzie otwórz aplikację Mapy Google Mapy.
 • Kliknij zdjęcie profilowe lub inicjał Ikona konta  a potem Ustawienia Ustawienia.
 • Kliknij Twoje treści i przewiń do sekcji „Ustawienia lokalizacji”.


Grafika nr 1: Wizualizacja panelu “oś czasu”. 

Natomiast, aby sprawdzić na osi czasu konkretną datę, należy wykonać następujące czynności:

 • Na iPhonie lub iPadzie otworzyć aplikację Mapy Google Mapy.
 • Kliknij zdjęcie profilowe lub inicjał Ikona konta a potem Twoja oś czasu Oś czasu.
 • Aby znaleźć inny dzień lub miesiąc, kliknać Pokaż kalendarz Wydarzenie, a potem przesuń palcem w lewo lub w prawo i kliknij dzień.

Oś czasu to element aplikacji Google Maps. Aplikacja Google Maps jest pobierana na konkretne urządzenie, zawierające unikalny kod IMEI, numer seryjny producenta. W związku z tym oś czasu prezentuje miejsce przemieszczania się urządzenia. Weryfikację osi czasu można przeprowadzić bez fizycznego posiada danego urządzenia. Wystarczy zdalnie zalogować się na konto Google poprzez stronę internetową: https://myaccount.google.com/?hl=pl . Należy podać login i hasło. Po zalogowaniu użytkownik łączy się zdalnie z danym urządzeniem i jego zawartością. Zawartość smartphonów jest synchronizowana w tzw. chmurze danych. Będąc zalogowanym na konto Google poprzez link https://timeline.google.com/ możemy zdalnie połączyć się z osią czasu i dowolnie ją przeglądać. 

 1. Usuwanie tras i miejsc z historii osi czasu. 

Właściciel marki Google – Alphabet Inc – dostarcza transparentne rozwiązania IT. Narzędzia Google są niezwykle proste w obsłudze, oraz jako nieliczne w modelu Saas prezentują pełną historię zmian. 

Grafika nr 2: Wizualizacja funkcji “historia zmian”. 

Oznacza to, że użytkownik aplikacji Google może prześledzić historię zmian, np. czy z osi czasu usunięto trasy przejazdu. Narzędzia Google zapisują tego typu informację. Ponadto przypisują jej datę; wskazują z jakiego adresu Gmail modyfikacja została dokonana. W ten sposób śledząc funkcję Oś Czasu użytkownik może bez problemu namierzyć elementy, które zostały usunięte, modyfikowane przez niego. Co więcej ta zmiana jest cały czas wyświetlana w osi czasu. Nie da się tego trwale usunąć. Ponadto Google od 2015 roku umożliwia użytkownikom pobranie kopii historii aktywności. Pobrane mogą zostać na przykład: 

 • poczta e-mail,
 • dokumenty,
 • kalendarze,
 • zdjęcia,
 • filmy w YouTube.

Dzięki temu, użytkownicy Google mogą bez większych przeszkód i wymagać pobrać dane dotyczące swojej aktywności nawet sprzed kilku lat. W świetle tego, usunięcie pojedynczego nie wymazuje go z historii aktywności. 

Usuwanie miejsc, tras czy lokalizacji z historii osi czasu jest proste. Wystarczy wykonać następujące czynności: 

 • Na komputerze otwórz Mapy Google i zaloguj się.
 • Kliknij Menu Menu a potem Aktywność na Mapach.
 • Po prawej stronie kliknij Więcej Więcej a potem Usuń aktywność według.
 • Usuwanie według daty: w sekcji „Usuń według daty” ustaw zakres dat.
 • Usuwanie całej historii: w sekcji „Usuń według daty” wybierz Cały okres.
 • Kliknij Usuń.

Usunięcie całej Historii Map (osi czasu)  nie powoduje usunięcia miejsc, które zostały przez użytkownika  zapisane lub udostępnione, ani tych, na temat których wystawiono opinię. Tym samym Google po raz kolejny zabezpiecza się przed możliwością manipulacji danymi przez użytkowników. 

 1. Włączanie i wyłączanie zbierania danych o lokalizacji w Google Maps

Google Maps to wysoce zaawansowane narzędzie IT. Nawigacja nie tylko prezentuje czas dojazdu i najkrótszą drogą, ale zapewnia przede wszystkim dane o warunkach panujących na trasie w czasie rzeczywistym. Tak zaawansowany program musi przetwarzać bardzo dużo danych. Szczególnie w czasie rzeczywistym. Dla zapewnienia ciągłości danych smartphone zbierają je cały czas. Regulamin korzystania z usług Google zawiera w wersji skróconej 22 strony (dostępny pod linkiem: https://policies.google.com/terms?hl=pl, dostęp na 19.05.2022). Natomiast załączniki, specyfikacja IT i inne istotne z punktu użytkownika dane zawarte są w kolejnych 1000 stron. Aktywując aplikację Google Maps przeciętny użytkownik nie czyta regulaminu. Po prostu zajęłoby to zbyt dużo czasu. Poza tym brak akceptacji regulaminu uniemożliwia korzystanie z narzędzi Google. W związku z tym użytkownicy wyrażają zgodę na wiele zaawansowanych funkcji śledzenia, targetowania oraz profilowania. Google  informuje użytkowników, że: “Ustawienie zbierania danych o lokalizacji dotyczy tylko danych zbieranych przez usługę lokalizacyjną Google. Nie ma ono wpływu na inne usługi lokalizacyjne w Mapach Google na iPhonie i iPadzie, w tym na usługę Moja lokalizacja.”. Oznacza to, nawet w sytuacji gdy wyłączymy śledzenie lokalizacji Google, to sprzęt IPhone lub IPad będzie zbierał dane dotyczące lokalizacji na potrzeby  map Google. Tym samym dochodzimy do wniosku, że ślad urządzenia na osi czasu jest bez przerwy aktualizowany. 

Powrót do bloga

Najnowsze

Czy pozycjonowanie stron jest skuteczne?

Zobacz więcej

Jak zmniejszyć koszt reklamy e-sklepu w Google Maps?

Zobacz więcej

Ile kosztuje pozycjonowanie w google maps?

Zobacz więcej