google maps

Ile kosztuje pozycjonowanie w google maps?

Pozycjonowanie lokalne to niezwykle ważny element dla wielu firm i marek niemal w każdej branży. Duże znaczenie ma ono szczególnie w branżach usługowych oraz e-commerce. Dobrą widoczność w sieci i popularność w odpowiedniej grupie docelowej najłatwiej osiągnąć poprzez pozycjonowanie w mapach Google. Optymalizacja Google Maps umożliwia firmom pozyskanie dużej grupy nowych odbiorców i wyróżnienie się na tle konkurencji. Dla wielu marek to także sposób na zbudowanie wizerunku eksperta w sieci. O to ile kosztuje pozycjonowanie w Google Maps, zapytaliśmy Piotra Sulewskiego – eksperta WMH Agency oraz biegłego w dziedzinie marketingu przy Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Na czym polega pozycjonowanie w Google Maps?

Firmowa wizytówka w Google Maps to narzędzie od Google, które ułatwia firmom zdobywanie wysokiej pozycji w rankingu wyszukiwarki. Natomiast klientom umożliwia łatwiejsze znalezienie firm i miejsc, które znajdują się w ich okolicy. Pozycjonowanie Google Maps polega na takiej optymalizacji firmowego profilu (wizytówki), aby spełniała ona wymagania algorytmu Google.

Kto pomaga w pozycjonowaniu wizytówki Google Maps firmy?

Co istotne Google nie pobiera żadnych opłat za założenie i zweryfikowanie firmowego profilu. Należy więc szczególnie uważać na oszustów podszywających się pod Google, próbujących wyłudzić opłaty pod pretekstem usunięcia profilu firmy z wyników wyszukiwarki. Jedyna sytuacja, w której Google może usunąć wizytówkę, jest naruszenie regulaminu Google. Jeśli robot Google stwierdzi takie naruszenie, profil może wyświetlać się, jako niezweryfikowany (właściciel nie ma wtedy możliwości obsługiwania firmowego profilu) lub nawet całkiem zniknąć z widoku publicznego.

Osoby, które decydują się na optymalizację wizytówki w mapach Google, często narzekają, że jest to działanie czasochłonne. I faktycznie, trzeba przyznać im rację. Optymalizacja to proces ciągły, który wymaga nieustanne dostosowywania profilu pod wymogi algorytmu. W dodatku pierwsze efekty optymalizacji najczęściej widoczne są dopiero po mniej więcej trzech miesiącach. Takim osobom na pomoc przychodzą eksperci od e-marketingu. Agencje takie jak Warsaw Media House proponują między innymi profesjonalne zarządzanie wieloma wizytówkami w preferencyjnych, atrakcyjnych cenach. Z pewnością takie usługi przydadzą się szczególnie firmom, które posiadają wiele lokalnych oddziałów swoich firm np. NeoNet, Orlen, MBank itp.

google maps kontakt

O czym warto pamiętać przy pozycjonowaniu w Google Maps?

Jak tłumaczy nasz ekspert Piotr Sulewski: Pozycjonowanie profilu firmy tylko na pierwszy rzut oka wydaje się proste i szybkie. W praktyce należy poświęcić na to dużą ilość czasu. Przed przystąpieniem do optymalizacji profilu w mapach Google warto wykonać audyt SEO oraz zapoznać się z treściami zamieszczanymi przez konkurencje. To najlepszy sposób na sprawdzenie obecnych trendów i zauważenie, w czym do tej pory „odstaje” nasz profil. Konieczna jest również analiza słów i fraz kluczowych. A to dopiero początek.

Gdy już posiądziesz odpowiednią wiedzę, możesz przystąpić do uzupełnienia i prowadzenia swojej wizytówki. Pamiętaj przy tym o:

  • Podaniu konkretnych i dokładnych danych teleadresowych – błędne dane mogą zmylić klientów, a także spowodować zawieszenie wizytówki;
  • Umieszczeniu napisanego pod właściwe frazy kluczowe opisu firmy – opis powinien być krótki i konkretny. Najważniejsze informacje powinny znaleźć się w pierwszych dwóch zdaniach, tak aby internauci nie musieli ich rozwijać;
  • Regularne dodawanie wpisów, zdjęć i aktualizowanie danych na wizytówce – koniecznie bierz tutaj pod uwagę wytyczne Google i sprawdzaj aktualizacje regulaminu korzystania z wyszukiwarki;

Przed założeniem wizytówki należy również sprawdzić, czy nie została ona już wcześniej założona przez internautów lub robota Google, który ściągnął odpowiednie dane np. z CEIDG lub KRS. Jeśli wizytówka ma duplikat narusza to regulamin Google i może spowodować usunięcie wszystkich dostępnych wizytówek tej firmy. Nawet jeśli początkowo Google tego nie zauważy i zaczniesz optymalizować swój profil, duplikat wizytówki spowoduje obniżenie jej pozycji w rankingu.

Jak nie stracić wizytówki w Google Maps?

Według naszego eksperta do najczęściej popełnianych przed przedsiębiorców błędów należy również:

  • Tworzenie wizytówek pod tym samym adresem – jeśli posiadasz kilka oddziałów swojej firmy, każda z nich powinna mieć swoją własną wizytówkę;
  • Spam słów kluczowych w nazwie firmy lub opisie wizytówki;
  • Fałszywe recenzje i opinie Google wystawiane z fikcyjnych kont;
  • Zmiana nazwy wizytówki Google Maps na niezgodną z regulaminem Google bez faktycznej zmiany nazwy firmy;

Błędów tych należy się wystrzegać, jeśli nie chcesz stracić dostępu do konta. Rodzaje zawieszeń wizytówki Google różnią się od siebie, a odzyskiwanie dostępu do wizytówki Google nie zawsze jest proste. Zawsze wymaga to wypełnienia formularza kontaktowego Google, a jeśli to nie pomoże, konieczny jest kontakt z Google Support lub Centrum Pomocy Google. Przywrócenie profilu firmy Google Maps zazwyczaj trwa jakiś czas, podczas którego internauci nie widzą wizytówki twojej firmy, a twoje konto jest zawieszone. Lepiej więc unikać takich sytuacji i powierzyć optymalizację wizytówki Google ekspertom od e-pr.

Powrót do bloga

Najnowsze

Czy pozycjonowanie stron jest skuteczne?

Zobacz więcej

Jak zmniejszyć koszt reklamy e-sklepu w Google Maps?

Zobacz więcej

Ile kosztuje pozycjonowanie w google maps?

Zobacz więcej